Dan ružičastih majica

Posljednje srijede u mjesecu veljači obilježava se Dan ružičastih majica, odnosno dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Hrvatski sabor proglasio je 2017. godine taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, održava se zadnje srijede u mjesecu veljači, ove godine 28. veljače.

Ideja je nastala u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u jednoj kanadskoj školi.

KAKO?

2007. godine jedan je dječak odlučio u školu obući ružičastu majicu u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke. Zbog te ružičaste majice dječaka su u školi počeli ismijavati te je postao žrtva nasilja. Dva prijatelja iz njegovog razreda sljedećeg su dana u školu došli obučeni u roze majice kako bi iskazali potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama. Njihova akcija je uskoro postala poznata po cijeloj Kanadi, a zatim i u svijetu.

2017. godine Hrvatski sabor je taj dan proglasio Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

I mi smo se priključili obilježavanju tog važnog dana. Učenici su izrađivali bedževe na kojima su ispisivali poruke o važnosti sprečavanja nasilja. Dijelili su si ispisane poruke na papirićima koje potiču razmišljanje o važnosti pravilnog reagiranja u pravom trenutku, bilo u kontaktu uživo ili putem društvenih mreža.

Članovi Vijeća učenika od 5. do 8. razreda sudjelovali su u izradi poruke o važnosti nenasilja koju su mobitelima poslali svojim prijateljima iz razreda te smo tako napravili online lanac nenasilja.

Na kraju je slijedilo fotografiranje uz smijeh i veselje.

objavio: Vedran Škarica   datum: 29. 2. 2024.